Yazı Detayı
26 Eylül 2021 - Pazar 22:51
 
‘Ben’ Mi? ‘Sen’ Mi?
Tanju Ekinci - İletişim Uzmanı
tanjuekinci@hotmail.com
 
 

en dili ve sen dili etkin iletişimde büyük önem arz etmektedir. İsimlerini duyduğunuzda içinizden şunu söylediğinize eminim; ‘Ben dememek gerektiği için doğru olan sen dilidir.’ Hayır işte burada yanılıyoruz. İletişimde ‘ben’ diyebilmek çok önemlidir. Sen dili suçlayıcı bir dil kalıbıdır. Genellikle fark etmeden hepimiz sen dilini kullanırız daha sonra da hep kavga ediyoruz, beni anlamıyor diye yakınırız. Asıl sorun kendimizi ve düşüncelerimizi doğru ifade etmemektir. Çünkü iletişimde kendimizi unutuyoruz. Kendi duygu ve düşüncelerimizi bir kenara bırakıyoruz. Ama daha sonra kırmak istemediğimiz halde karşımızdaki kişiyi kırdığımızı ya da söylemek istediğimizin farklı anlaşıldığını görüyoruz. İşte burada ben dili ve sen dili devreye giriyor. ‘Ben’ demenin bencillik olarak algılandığı düşünerek büyüdüğümüz için iletişimde ben demekten kaçınıyoruz. Önemini fark etmiyoruz. Hadi birlikte iki kalıbın farklarına bakalım.

Sen dili suçlayıcı ve önyargıları barındıran bir dildir. Karşımızdaki kişiyi onaylamayan, suçlu gösteren ve eleştiren bir yapısı vardır. Sen dilini kullanırken ikinci tekil şahsı kullanırız. Bu da duygu veya düşünceye yönelik değil, kişiye yönelik bir ifade ortaya koyar. Kişiye yönelik olması ise iletişim kurmaya çalıştığımız kişiyi savunmaya iter ve bizi tartışmaya sürükler. Örneğin ‘Konuşurken yüzüme bile bakmıyorsun, kabasın.’ demek sen dilini kullanmaktır. Suçlayıcı bir tavır ve kişiye yönelik söylem içerir. ‘Konuşurken yüzüme bakmadığında beni dinlemediğini düşünüyorum ve bu davranışın beni kırıyor.’ Cümlesi ise ben dilidir. Kendi duygu ve düşüncelerini ifade etme biçimidir. Karşımızdaki kişiyi eleştirmek değil, davranışının bizde uyandırdığı duyguyu aktarmaktır.

Ben dilini kullanmak için kişinin ilk önce kendisine karşı farkındalığı arttırması gerekir. Ne düşündüğünü, nasıl htiğini ve nasıl doğru ifade edebileceğini düşünüp, çözümlemesi önemlidir. Ben dili, karşımızdaki kişiye ulaşma, onun duygularını anlama isteğimizdir. Yargılama, eleştiri olmadan kendini, duygularını, fikirlerini ifade etme biçimidir. ‘Hala aramanı bekliyorum, çok düşüncesizsin.’ demek yerine ‘Sen aramayınca endişelendim.’ demek karşımızdaki kişiyi de savunmaya itmeden yaptığı davranışı sorgulamasına sebep olacaktır.

Ben dilini yaşamınıza uyarladığınızda iletişiminizin, sosyal çevre ve ilişkilerinizin olumlu yöne gittiğini göreceksiniz. Dil, iletişim köprüsünü tutan halattır. O sarsılırsa her şey korku uyandırır. 

 
Etiketler: ‘Ben’, Mi?, ‘Sen’, Mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı