Yazı Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 16:12
 
Beni vurdular beni vurdular! Ölmeden beni mezara goydular…
Fatih EKİNCİ
info@kocaeliekspres.net
 
 

Beni vurdular beni vurdular! Ölmeden beni mezara goydular…

1920 ile 1950 yılları arasında, Kıbrıs bir İngiliz sömürgesiyken, yaklaşık 4 bin Türk kızı Filistinli Araplara anne babaları tarafından satıldı. Bu kızların çok azı geri dönebildiler.

Geri dönemeyenlerin çoğu evlerinin, köylerinin, memleketlerinin özlemi ile yaşadılar ve kaderlerine küstüler.

Neriman Cahit kitaba varan süreci şöyle anlatıyor: “Ben yıllardır bu kızları merak ediyordum. Öğretmenlik yaptığım köylerde, çalıştığım kadın örgütlerinde hep izlerini sürmeye çalıştım. Fakat müthiş bir suskunluk vardı.

Bu kızlar, 11-12 yaşında henüz sek sek oynarken aileleri tarafından para karşılığı taliplileri hiç araştırılmadan, neyin nesi oldukları bilinmeden Araplarla evlendiriliyordu.

Dr. Haşmet Gürkan’ın araştırmacı yönü çok güçlüdür. Bir yazısında bu kızlardan bahsediyordu. Hep ona sorular sorardım. Bir gün bana: Sen bu işin peşini bırakmayacaksın. Ama lütfen meselenin adını doğru koy; ‘Biz bu kızları sattık’ dedi.”

Neriman Cahittarihle yüzleşmek gerektiğine inanıyordu: “Ben bir ilkokul öğretmeniyim. Bu kızları yazmak benim topluma olan borcumdu. Bu konuyu konuşmalıydık. Bu kızlar çok büyük acılar çekmişler ve hâlâ çekiyorlar. Ve Kıbrıslılar onları unutmayı tercih etmiş. Haklarını korumamış. Mesela onların da miras hakkı var. Ama bunu kimse gözetmemiş.

O dönemde Kıbrıs İngiliz sömürgesiydi. Köylü çok fakirdi, kuraklık vardı. Ve tefeciler köylünün kanını emiyordu. Kadınlar için bir eğitim söz konusu değildi. Şehirli üst tabakadan ailelerin kızları Kur’an bilirdi. O kadar.”

Yoksulluktan kurtulmak, belki de kızlarının yoksulluktan kurtulması umuduyla kimi köylüler çocuklarının para karşılığı ellerinden alınmasına ve evlenmek üzere Filistin’e götürülmesine izin verirler.

Baf, Limasol, Larnaka gibi kıyı bölgelerinden, 10-15 yaşındaki kızlar vapurlarla bir bilinmeze doğru yola çıkar.

Köylü kızların satılması bir süre sonra Araplara kız bulmak için acente gibi çalışan simsarların ortaya çıkmasına da yol açmış.

Bu kişiler ev ev dolaşarak çoğunlukla sarışın, renkli gözlü kızları bulmaya çalışırlar; satılan kızlar için hem anne babalardan, hem dekızları satın alanlardan komisyon alırlarmış.

Simsarların ille de erkek olduğu sanılmamalı. Gündüzleri kadınlara geceleri de erkeklere hizmet veren Tantin Hamamı’nı işleten Pembe ve kızı Fatma kadın simsarlara bir örnek.

Damat adayları anne babalara çoğu zaman bir doktor, bir mühendis olarak tanıtılsa da, damatların sözleri çoğu zaman doğru çıkmaz.Satılan kızların çoğu gittikleri yerde büyük bir yoksulluk ile karşılaşırlar. Kimisi kuma durumuna düşer.

Neriman Cahit kızların haberlerinin Kıbrıs’a gelişini şöyle anlatır: “50’lere doğru Türk toplumu bu kızlarla ilgili birçok şey öğrendi. Filistin bölgesindeki savaşlara İngilizler Türk askerlerini de götürdüler. Askerler boş zaman bulunca genelevlere giderler.

Geneleve giden Rum ve Türk askerleri orada Kıbrıslı bir kıza rastlıyorlar. Kız ağlamaya başlıyor. Nereli ve kim olduğu anlaşılıyor. İnanır mısınız, oradaki askerlerden birinin kardeşi çıkıyor. Meğer kocasının üç karısı varmış. Bizimkini akşam geneleve getiriyor, sabah gelip alıyormuş.

Bu kızlar arasından geneleve düşenlerin sayısı az değil. Gariptir bazıları Kıbrıs’a dönmeyi başardı ama kimse sahip çıkmadığı için genelevlerde çalıştılar, ömürleri orada geçti.”

Filistin’e götürülen kızların kötü durumda olduğunu duyanlardan biri de İngiliz ordusuyla birlikte Filistin’e giden tercüman Mustafa Bitirim’dir. Bitirim Kıbrıs’a döndükten sonra, 1943 yılında, “Biz, Kızlarımız ve Araplar… Aman Ne Oluyoruz” adlı 16 sayfalık bir broşür yayınlar.
Bitirim kendisine durumu anlatan asker mektuplarını da yayınlar. Bu askerlerin arasında Kıbrıs Rumlar da vardır. Ama durum Filistin’in işgaline dek değişmez.

O yıllarda İsraillilerin saldırılarından kaçan Filistinlilerin çoğu Ürdün’e ve çevredeki ülkelere sığınır. Kıbrıslı kızların karşısına bir de sürgün hayatı çıkar. Nice Filistinli gibi onlar da kamplarda yaşamaya başlarlar. Bazıları zaman zaman Kıbrıs’a gelmeyi ve aileleriyle bağlantı kurmayı başarsa da zamanla tüm ilişkiler kopar.

Neriman Cahit günün birinde Ürdün’de yaşayan Kıbrıslı Emel Muhareb’le tanışır ve hemen Ürdün’e, artık neredeyse 90’lı yaşlarının sonlarına gelen Kıbrıslı kızlarla tanışmaya gider.

Neriman Hanım ziyaretini şöyle anlatır: “İsrail zulmünden kaçıp Ürdün’e sığınan aileleri bulduk. Kıbrıslı kızlara, çocuklarına, torunlarına ulaştık. Gördüklerime, duyduklarıma inanamadım! Her şey çok acıydı…

Filistin kamplarında, inanılmaz bir yoksulluk var. Ben o kadınların yüzlerindeki derin ifadeyi, her hallerine sinmiş hüznü, küskünlüğü gözlerimle gördüm. İçimde htim. Benim onları, o acıyı unutmam mümkün değil. Ben gittim, gördüm ve öldüm…”

Hatice TevfikNeriman Cahit tanıştığında altı oğlu bir de kızı 97 yaşında bir kadındır. Ürdün’de El Vahdet Kampı’nda yaşamaktadır. Satılmadan önce evin en küçüğüdür.

Filistin’e gönderileceğini öğrenince bir resim çizer. Resimde evdeki dört kardeşi çizer ve kendisini temsil eden figürün üzerini karalar. Çocuk gözüyle, “Niye diğerleri değil de ben?” diye sormaktadır.

Hatice Tevfikküçük evinin kapısından tam dokuz yıldır hiç çıkmamış. Çünkü dünyaya küskün. Türkçe bilmediğini söylüyor. Ama çevirmen aracılığı ile soruyor; “Bunca yıl neredeydiniz?”

Neriman Cahit onu ikinci kez ziyarete gittiğinde Hatice Tevfik’in kızı gizlice şu bilgiyi aktarıyor: “Bütün gece uyumadı eski sandıkları karıştırdı!” Sandıktan yıllar önce giydiği mor bir elbise, mor bir başörtüsü ile Kıbrıs nakışlarıyla dolu bir bohça çıkarıyor. Neriman Hanım, yaşlı kadının acıyla, özlemle, ördüğü duvarı yıkamayacağını düşünüyor. Ama son bir gayret; ekip arkadaşı Eralp Adanır’a; “Bir Kıbrıs türküsü söylesene” demeyi akıl ediyor. Sıra “Çanakkale içinde vurdular beni” türküsüne gelince bir feryat kaplıyor ortalığı; yaşlı kadın; “Beni vurdularrr, beni vurdular! Ölmeden beni mezara goydular… Unuttunuz beniii” diye feryat ediyor.

Neriman Cahit sayesinde ortaya çıkan öykülerden birisi, güzelliği ile dillere destan Necla Ömer’in yaşam öyküsü. Necla Baf’ın Evretu köyünden. Yoksulluk içinde babası ile yaşıyor. Bir gün ünlü simsar Halil ile bir Arap damat adayı çıkagelir. Baba direnir, kızını vermez. Ama yoksulluk ağır basar.

Necla, aynı köyden Mustafa’ya âşık olduğu halde babasına karşı gelmez. Kendisini Kıbrıs’ta doktor olarak tanıtan Necla’nın kocası kavun-karpuz satan bir manav çıkar. Üstelik Necla’ya akıl almaz derecede kötü davranır. Bir yandan şiddet, bir yandan aile, memleket özlemi Necla’yı bitirir.

Beterin beteri olur ve geneleve düşer. Bu arada İngilizlerle birlikte İkinci Dünya Savaşı’na katılanlardan biri olan Mustafa deli gibi Necla’yı arar. Necla’yı genelevde Mustafa’nın çok yakın arkadaşı bulur. Ama Mustafa’ya hiçbir şey söylemez, çünkü Necla’ya söz vermiştir. Yıllar sonra Necla, Lefkoşa’nın ünlü genelev mahallesi Kuru Çeşme’de görülür, yaşlanmıştır. Mustafa da Lefkoşa’dadır, Ama bir daha karşılaşmazlar.

Vedia Mustafa’nın öyküsünü torunu Dr. Ahmed Ali Hamiş şöyle anlatıyor: “Dedem, evlenmek için Kıbrıs’a gitmiş. Simsar aracılığıyla bir miktar para vererek ninem Vedia ile evlenmiş. Ninemin ailesi fakir bir aile.” Beş erkek, iki de kız kardeşi olan Vedia kocasıyla birlikte Filistin’e gider ve Abu Şusu köyünde yaşamaya başlar.

Dr. Ahmed Ali Hamiş nenesini hep hüzünlü hatırlıyor: “Ninemi çok severdim. Çünkü hep üzgündü ve hep ağlardı, çok mutsuzdu. Ben de yanına gider onunla ağlardım. Annem bana kızardı marazi bir çocuk olacaksın diye…”

Ahmed Bey, çocuk yaştan itibaren ninesinin vatanını ve ailesini özlediği için mutsuz olduğunu bildiğini söylüyor: “Ninemin mutsuzluğun azaltmak için onun ailesini bulmaya onları buluşturmaya karar verdim. Tabii bu o kadar kolay olmadı…”

Ahmed Bey’in arayışı çok uzun yıllar sürer ama o hiç vazgeçmez. Günün birinde amacına ulaşır ve Kıbrıs’taki ailesini bulur. Ve nine Kıbrıs’a götürülür. Havaalanındaki karşılama anı çok hazin olur. 40 yıldır ailesine hasret olan Vedia nine, sevdiklerine sarılır. Fakat hasretin bittiği an başka bir dram yaşanır. Vedia Hanım’ın dili tutulur ve hayatının sonuna kadar bir daha konuşamaz.

Londra’da yaşayan kardeşleri onu yanlarına alır ve tedavi ettirmek için çalmadık kapı bırakmazlar. İki yıl süren tedavilerin sonucunda doktorlar son sözü söyler: Konuşmaması için bir neden yok. Konuşmak istemiyor ...

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi
 
Etiketler: Beni, vurdular, beni, vurdular!, Ölmeden, beni, mezara, goydular…,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
31 Aralık 2019
2020 Empati Yılınız Olsun
18 Kasım 2019
Siyanür Nedir ?
17 Ağustos 2019
İZLANDALILAR TÜRKLERİ NEDEN SEVMEZ?
14 Mayıs 2019
Çocukluğun Dezintegratif Bozukluğu (ÇDB) veya Heller Sendromu
26 Mart 2019
Her kuş kendi cinsiyle uçar. Kartallar kartalla, kargalar kargayla
23 Kasım 2018
24 Kasım Öğretmenler Günü nedir? Öğretmenler Günü tarihçesi neye dayanır?
24 Ekim 2018
Anaokulu İçin Henüz Erken mi?
01 Ekim 2018
SELİM İLÇEMİZİN HÜZÜNLÜ HİKAYESİ
06 Eylül 2018
Yasımız ve Yalan Dünya
30 Temmuz 2018
DİKKAT! TEHLİKE KAPIDA .DUYGUSUZ NESİL TEHLİKESİ
11 Temmuz 2018
Dikkat ! Sanal Tehlikeyi Anladınız Mı?
17 Haziran 2018
Milli Eğitim Neden Sorunlar Yumağı ?
04 Haziran 2018
Zihinsel engelli bireylere okuma yazma öğretimi
18 Mayıs 2018
Kocaeli'de Özel Okullarda Patlama
23 Nisan 2018
ETKİLİ İNSANLARIN 7 ALIŞKANLIĞI
17 Nisan 2018
YOKSA ÇOCUĞUM OTİZMLİ Mİ ? İŞTE SİZE OTİZMİN 9 BELİRTİSİ
09 Nisan 2018
ASPERGER SENDROMU İLE OTİZM ARASINDAKİ FARKLAR NELER?
13 Ekim 2017
Otizm Kitap Önerilerimiz-2017
28 Haziran 2017
Kötülüğe Kötülükle mi Karşılık Vermeliyiz ?
22 Haziran 2017
Çocuklarımızın Sadece İsteklerinimi Karşılıyoruz..
07 Mayıs 2017
İKİYÜZLÜ İNSANLAR ÇİFT TARAFLI KESEN BİR KILICA BENZER
29 Nisan 2017
DOSTMUSUN ARKADAŞMISIN ?
25 Nisan 2017
SAHİ VEFA NEDİR ?
17 Nisan 2017
Yorgunum Dostlar Yorgun
15 Nisan 2017
Hacı Rüştü Çayevinden Selamlar
17 Şubat 2017
Şiddet Her Yerde ! çaresi nerede
28 Ocak 2017
Yarıyıl tatilini iyi değerlendirmek için velilere öneriler!
07 Ocak 2017
Sarıkamış Şehitleri’ne
29 Aralık 2016
Üçlü Filtre
19 Aralık 2016
SANA GÖRE BİZ NASIL ÖLÜRÜZ?
07 Aralık 2016
Zihinsel Engellilik Önlenebilir mi ?
08 Ekim 2016
Eğitime Yeni Sistemmi Geliyor amanım
06 Ağustos 2016
Bizi Kış Uykusundan Uyandırdığınız İçin Teşekkürler
16 Temmuz 2016
15 TEMMUZ, TÜRKİYE’NİN 11 EYLÜLÜDÜR
15 Haziran 2016
Kanada'da da bir Kars olduğunu biliyor musunuz?
04 Mayıs 2016
İşte Size Kocaeli'nin Hemşehri Haritası
27 Nisan 2016
Kan bağı mı, gönül bağı mı?
25 Nisan 2016
24 Nisan Tehciri ve Ramil Seferov Kimdir?
28 Mart 2016
Çocuklarınızla Oyun Oynayın
09 Mart 2016
Rehabilitasyon Merkezleri Ne Yapar Ne Yapmaz ?
08 Şubat 2016
TV klipleri ve reklamları çocuklar neden ilgi ile izler?
24 Ocak 2016
Şubat Yarıyıl Tatili Kılavuzu
13 Ocak 2016
ŞEHİR YAŞAMI VE HEMŞERİ DERNEKLERİ
01 Ocak 2016
MUTLU YILLAR
14 Kasım 2015
Düşünmeden yapamıyorum diyorsanız doğru yoldasınız
30 Ekim 2015
Kars’ın Kurtuluşu ve Kâzım Karabekir Paşa
19 Ekim 2015
Çocuklara Poğaça ve Kek Yedirmeyin!
25 Ağustos 2015
EĞİTİMDE YENİ ARAYIŞLAR
12 Ağustos 2015
Herkes Yorgun Herkes Tedirgin
07 Temmuz 2015
Dünya Çine ne zaman DUR diyecek?!
13 Haziran 2015
Seçmenden AK Parti’ye Uyarılar
02 Haziran 2015
Ben Seçimimi Yaptım Ya Siz ?
09 Mayıs 2015
Annelerimizin günü kutlu olsun...
05 Mayıs 2015
Unut(turul)duklarımız
11 Mart 2015
Bu yıl İstiklal Marşının kabulünün kaçıncı yılını kutluyoruz?
08 Mart 2015
Anlamanız için illaha yanmanız mı gerekirdi?
21 Ocak 2015
Sahi Kötü Karneden Kim Sorumlu?
19 Ocak 2015
TEOG'da Soruların Tamamını Yapan Kaç Öğrenci Var?
28 Aralık 2014
Gün Akif’i anlama günü
24 Aralık 2014
Yılbaşı ve Noel Arasında Fark Var mıdır ?
21 Aralık 2014
Bugün Benim Doğum Günüm
07 Aralık 2014
Ölüm bir kardelendir Sarıkamışta
01 Aralık 2014
3 ARALIK DÜNYA ENGELİLER GÜNÜ
23 Kasım 2014
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ
09 Kasım 2014
Zihinsel Engellilik Önlenebilir Mi ?
09 Kasım 2014
Zihinsel Engelliliğin Nedenleri
09 Kasım 2014
Zihinsel Engellilik Nedir ?
05 Kasım 2014
Eğitim Üzerine Bir Yazı
01 Kasım 2014
Özel Çocuk Velisi Olma ve Kabullenme Evreleri
26 Ekim 2014
MÜSLÜMAN UYGUR VE DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİ
25 Ekim 2014
Mavi kapak sahtekarlığı
24 Ekim 2014
Yeni Hicri yılımız kutlu olsun
22 Ekim 2014
Sadece İzmit'te mi Şimdi ise Her yerde ! Özel ders tuzağı !
10 Ekim 2014
ORTADOĞUYLA İMTİHANIMIZ
17 Eylül 2014
Neyi paylaşamıyoruz anlamıyorum
13 Eylül 2014
Okul Fobisine Dikkat Edelim
07 Eylül 2014
Uyum Programı Öncesinde Ailelere Önemli Tavsiyeler
06 Eylül 2014
Dershaneler faydalı mı zararlı mı?
27 Ağustos 2014
Özel Eğitim Nedir?
24 Ağustos 2014
Öfke Kontrolü
18 Ağustos 2014
Milli Eğitim Penceresinden Özel Eğitim 2
18 Ağustos 2014
Milli Eğitim Penceresinden Özel Eğitim 1
07 Ağustos 2014
Arada Bir Burnunuzdan Kıl Aldırın ...
07 Ağustos 2014
Bizi Ne Hale Getirdiler!
07 Ağustos 2014
TAVSİYELER
07 Ağustos 2014
Çocuğum Beni Dinlemiyor?
07 Ağustos 2014
ŞİDDET VE ÇOCUKLARIMIZ
04 Ağustos 2014
Çuvalı Asla Unutmayın
02 Ağustos 2014
Seçim üslubu ve Eğri Minare
27 Temmuz 2014
Bu Bayramda Hüzünlüyüz
26 Temmuz 2014
İki Yoldan Biri
12 Temmuz 2014
Müslüman Coğrafyasının Yahudilerle İmtihanı
07 Temmuz 2014
Olaylara Bakış Açımız
01 Temmuz 2014
İyimserlik, kötümserlik, güven bunalımı
28 Haziran 2014
Kars'ın Turistik ve Tarihi Yerleri
28 Haziran 2014
HAYAT KAHVEYE BENZER
15 Haziran 2014
Bu Adam Benim Babam..!
12 Haziran 2014
Karne Sendromu
08 Haziran 2014
SİZ YANLIŞ ANLAŞILAN MISINIZ? YOKSA YANLIŞ ANLAYAN MI?
01 Haziran 2014
Teyo Emminin Gogoçu (Dürümü)
26 Mayıs 2014
HIRS VE İYİ NİYETİN HİKAYESİ
18 Mayıs 2014
Geçen Zaman ve Biz
11 Mayıs 2014
Rahatsız mı oldunuz...
27 Nisan 2014
Aile ve Çocuk Eğitimi
17 Nisan 2014
Eğitim Yaşama Sevincinin Adıdır
13 Nisan 2014
Müslümanlar Neden Geri Kaldı?
04 Nisan 2014
Çocuğum Beni Dinlemiyor?
04 Nisan 2014
Yenilenen Mesaj, Büyüyen İmaj
04 Nisan 2014
İnsanda Güven Bunalımı?
04 Nisan 2014
İyimserlik, kötümserlik, güven bunalımı
02 Nisan 2014
Nisan Dünya Otizm Farkındalık Ayı-Otizmin Farkına Varın
30 Mart 2014
Okullar Açılırken…
30 Mart 2014
Ben senin yaşındayken…
30 Mart 2014
Engelli rapor yönetmeliğinde yapılan değişiklikler neler getirdi?
30 Mart 2014
Kayıtsız Şartsız Sevgi
30 Mart 2014
Hayat Penceremiz Ne Kadar Temiz?
24 Mart 2014
İLKYAZ (NEVRUZ) BAYRAMI
17 Mart 2014
18 Mart Çanakkale Zaferi
30 Ekim 2012
Engelli Ailesine Yönelik Eğitimin Önemi, Gereği, Nedenleri
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort